3Com / US Robotics 56k Voice Faxmodem

Archiv | 01.08.98

Na našem trhu se nedávno objevila horká novinka, kterou přineslo české zastoupení firmy 3Com. Firma totiž oznámila ...Na našem trhu se nedávno objevila horká novinka, kterou přineslo české zastoupení firmy 3Com. Firma totiž oznámila uvedení inovovaného faxmodemu nového standardu V.90 - 56k Voice Faxmodem. Přístroj byl již tehdy homologován pro náš trh JTS.

56k Voice Faxmodem je nový model modemu, který nesl označení Sportster Flash, a jeho hlavní novinkou je zabudovaná podpora nově definovaného mezinárodní standardu V.90.

Firma zdůrazňuje, že uvedla své modemy podporující mezinárodní standard V.90 na trh už týden po jeho definování. Důvodem může být výhoda architektury modemů založených na technologii digitálního signálového procesoru (DSP), používaného v modemech 3Com. Tato technologie umožňuje změnu vlastností modemu (upgrade) pomocí výměny softwaru řídícího DSP, který je uložen v paměti flash ROM. Uživatel tak může aktualizovat software (například z Internetu) a provést u vybraných typů upgrade z přenosových rychlostí 33,6 Kb/s (V.34+) na nový standard V.90.

Nejdůležitější vlastností modemu je podpora přenosových a dalších protokolů. Faxmodem podporuje standardy: Modem: V.90 (56 Kb/s), x2 (56 Kb/s), V.34+ (33,6 Kb/s), V.34 (28,8 Kb/s), V.FC (28,8 Kb/s), V.32bis (14,4 Kb/s), V.32 (9,6 Kb/s), V.23 (1 200/75 b/s), V.22 (1 200 b/s), V.21 (300 b/s), Fax: V.17 (14,4 Kb/s), V.29 (9,6 Kb/s), V.27ten (4,8 Kb/s), Group III, Class 1 a 2.0. Podporu pro korekci chyb a kompresi dat zajišťuje ITU-R C.42a/MNP 2-4 korekce chyb a ITU-T V.42bis a MNP 5 komprese dat.

Protože modem podporuje i hlasové funkce, má zabudovaný mikrofon, pro přehrávání zpráv jsou v dodávce přiložena sluchátka. Balení dále obsahuje běžné komponenty jako propojovací kabely a zdroj. Ze tří dodaných disket obsahuje jedna ovladače pro Windows 95 a dvě další program SuperVoice 2.2 firmy Pacific Image Communications. Tento program sice není žádná novinka, k modemům různých značek je dodáván již poměrně dávno. Protože se však jedná o zajímavý komunikační software s jednoduchou obsluhou, zmíním se o něm podrobněji.

Program obsahuje SuperVoice Manager, z něhož lze aktivovat jednotlivé komunikační aplikace jako jsou služby voice, fax a data, dále dialer, comm (terminál) a další. Jde tedy o virtuální univerzální komunikační přístroj vhodný pro veškerý typ komunikačního provozu. Příchozí data jsou podle svého charakteru přesměrovávána do příslušných aplikací (data, fax, voice). Tento komunikační program tak umožňuje ve spojení s vlastnostmi modemu řešit řadu úkolů, jako např. posílání faxů podle uživatelem definovaného pořadí a časového harmonogramu na jednu či více adres, nebo třeba vytvoření hlasových schránek pro použití více osobami, které si mohou vzkazy přehrávat i vzdáleně pomocí telefonního přístroje. Lze také nahrát vlastní instrukce a zprávy volajícím. Jednoduchá možnost je vytvářet službu typu fax on demand, umožňující volajícím výběr z nabídky až devíti připravených faxů a odeslání na telefonní číslo volajícího.

Je nutné ocenit podrobnou a přehlednou českou příručku, kde jsou uvedeny všechny potřebné údaje instalací počínaje přes pomoc při řešení případných problémů až po popis AT příkazů S-registrů, faxových příkazů a další.

Protože nejdůležitější vlastností a zároveň novinkou je podpora standardu V.90, zmíním se o něm šířeji. ITU v únoru v Ženevě ustanovila standard pro přenosy rychlostí až 56 Kb/s a přidělila mu zároveň oficiální číslo V.90. Ratifikace standardu V.90 by měla proběhnout v září tohoto roku na setkání ITU, kdy by měly být dokončeny nezbytné právní formality. Jednou z hlavních výhod tohoto standardu je univerzální kompatibilita. Ta by měla umožnit uživatelům modemů V.90 propojení na rychlosti 56 Kb/s nezávisle na tom, od kterého výrobce pocházejí modemy používané na straně přístupového serveru. Protože jsou technické specifikace definovaného standardu V.90 stanoveny a neměly by se měnit, firma 3Com zareagovala a jedním z výsledků je právě recenzovaný přístroj. Protože specifikace V.90 je kompromisním výsledkem dvou navzájem nekompatibilních modulačních protokolů x2 a 56K flex a US Robotics byla autorem specifikace x2, je zřejmé, že modem je kompatibilní právě s těmito dvěma protokoly podporujícími přenosovou rychlost 56 Kb/s.

V tuzemských podmínkách je pak možnost dosažení plné (downloadové) rychlosti u modemu 56k Voice Faxmodem (zatím) dostupná u poskytovatelů, kteří mají svá modemová zařízení postavena na výrobcích 3Com - US Robotics (v současné době), z nichž jsem prakticky vyzkoušel poskytovatele PVT-NET a INECnet. Jakmile se protokol V.90 stane standardem, na kterém budou postavena modemová pole všech poskytovatelů, výběr bude daleko bohatší a situace pro domácí "surfaře" mnohem příznivější.K otestování poskytla firma

3Com, Burzovní palác, Rybná 14,
110 05 Praha 1

Cena: XX XXX Kč

+ standard V.90
+ paměť FlashROM
+ 5 let zárukaKomentáře

K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.