Video: Jak snadno nainstalovat operační systém Ubuntu?

Videa | 15.11.09

Máte někdy pocit, že jste díky okolnímu světu závislí na jediném produktu? Už vás nebaví den co den pracovat ve stejném operačním systému?

Vyzkoušejte si a nainstalujte OS Ubuntu jako aplikaci

 

Máte starší a pomalejší počítač, ze kterého Windows doslova vysávají energii? Nechcete už za software platit horentní sumy? Nebo máte zkrátka chuť vyzkoušet něco nového? Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli „ano“, je na čase vyzkoušet Linux. A právě o něm bude dnešní článek. Společně se podíváme na to, jak nainstalovat Ubuntu - nejoblíbenější linuxovou distribuci.

Pro začátek si tento operační systém musíme obstarat. Nejsnadnější a nejrychlejší cestou bude pro většinu uživatelů možnost bezplatného stažení nejnovější verze z internetu. Stačí do prohlížeče zadat adresu www.ubuntu.cz, v pravém horním rohu kliknout na tlačítko Stáhnout a v nově otevřeném okně si jen vybrat požadovanou verzi. Jakmile se vám soubor stáhne, vypalte ho na CD. Operační systém je distribuován jako *.iso soubor, pokud byste si s jeho vypálením nevěděli rady, pomoc naleznete na této adrese.

Jakmile budete mít dispozici funkční CD, vložte jej do mechaniky. Načte se vám nabídka s několika možnostmi, jak systém nainstalovat. My se podíváme na tu nejsnadnější z nich, což je instalace přímo z Windows. Pro zahájení klikněte na tlačítko Instalace ve Windows.

Samotnou instalací vás provede průvodce, který vám jistě nebude cizí. Stačí zadat uživatelské jméno, heslo a ve většině případů potvrdit defaultní nastavení, jinak se instalace obejde téměř bez vašich zásahů.

Nemusíte mít strach z žádného dělení disků nebo podobných záležitostí, k ničemu takovému v tomto případě nedojde. Nový operační systém bude totiž nainstalován podobně jako aplikace, což má samozřejmě několik výhod. Jakmile bude instalační proces dokončen a soubory budou staženy na váš disk, vyzve vás průvodce k restartu počítače. Zatrhněte možnost restartovat nyní a klikněte na Dokončit. Při spouštění počítače se vám objeví obrazovka s výběrem operačního systému, pro dokončení instalace zvolte Ubuntu.

Instalátor zkontroluje data, provede samotnou instalaci a připraví systém pro první spuštění. Jakmile bude instalace dokončena, dojde znovu k restartu. A je to. Již stačí jen při startu počítače opět zvolit Ubuntu, zadat heslo a přihlásit do čerstvě nainstalovaného systému.

Pro další informace o průběhu instalace doporučujeme zhlédnout video pocházející od našich kolegů z amerického PC Worldu (anglicky).

 

Pro přehrávání videa potřebujete mít zapnutý JavaScript.

Komentáře