Pochutná si IE8 na vaší paměti?

Software | 19.09.08

Jeden z našich spřátelených serverů publikoval test Internet Exploreru 8 Beta2, z něhož vyplývá, že tento prohlížeč běžně využívá více paměti RAM než zabírá celý operační systém Windows XP.

Nedávno zveřejnil náš spřátelený server infoworld.com test spotřeby operační paměti prohlížečem IE8, jehož výsledek rozpoutal vášnivou diskuzi napříč internetem. Rozhodli jsme se proto udělat vlastní test a podělit se s vámi o jeho výsledky.


Redaktor Rendall Kennedy z amerického internetového serveru infoworld.com před pár dny publikoval šokující test Internet Explorer 8, z něhož vyplývá, že prohlížeč s desíti otevřenými pracovními panely využívá okolo 400 MB paměti RAM. Test byl posléze přebrán několika dalšími servery a všude rozpoutal ostré komentáře od příznivců a odpůrců IE8. Rozdílné názory a věcné argumenty na obou stranách nás přivedly k vlastnímu testu.

Test jsme provedli na notebooku vybaveném 1GB operační paměti a procesorem se dvěmi jádry o frekvenci 2GHz z dílny Intelu. V operačním systému Windows XP SP3 jsme nainstalovali beta verzi 2 IE8 a začali srovnávat jeho spotřebu systémových prostředků s Mozillou Firefox 3.01.

Samotný operační systém Windows XP SP3 spolu s neustále spuštěnými programy pro ochranu počítače (antivir a firewall) si z paměti ukrojí přes 300 MB, ale ani společnými silami nepokoří druhou beta verzi Internet Exploreru 8. Při otevření pěti tabů s obvyklými internetovými stránkami spotřebovává IE8 okolo 150 MB RAM. Když postupně přidáme dalších pět tabů, vytížení RAM se dále zvětšuje a místy dosahuje až 350 MB. Bohužel je poměrně obtížné určit přesné hodnoty, protože se v procesech (Správce úloh systému) objevuje z nepochopitelných pět různých procesů iexplore.exe vykazujících různé vytížení paměti RAM a pokud chcete přesně spočítat celkové vytížení, je nutné tyto hodnoty sčítat.

Při testu Mozilly Firefox 3.01 se stejnými stránkami otevíranými v jednotlivých panelech lze sledovat vytížení paměti RAM snázei, jelikož vše probíhá v rámci jediného procesu firefox.exe. Při stejném počtu otevřených panelů pak Firefox zabírá sotva polovinu operační paměti v porovnání s Internet Explorerem 8 Beta2.

O vítězi tohoto minitestu není pochyb.
Komentář:

Než začneme z výsledků tohoto testu něco vyvozovat, je třeba si připomenout, že testovaný IE8 je stále pouze beta verzí, zatímco jeho konkurent Firefox 3.01 je již finální verzí třetí řady prohlížeče. Na druhou stranu je ale paměťová nenasytnost IE8 beta 2 tak obrovská, že je dle našeho názoru téměř nemožné, aby vývojáři prohlížeče dokázali jeho spotřebu operační paměti snížit na úroveň například nové Mozilly Firefox.

Přeci jen internetový prohlížeč, který je vám při běžném používání schopen spolknout více než samotný operační systém či celý kancelářský balík Microsoft Office 2007 a přitom nenabízí žádné převratné funkce, není právě nejšťastnější volbou pro uživatele. Samozřejmě pokud máte 16 GB operační paměť a čtyř-jádrový procesor, určitě rozdíl mezi prohlížeči z hlediska nároků na váš hardware nepoznáte…

Těšíme se na uvolnění finální verze IE8 a uskutečnění férového testu mezi prohlížeči.

- - Adam Šoltys, Rendall Kennedy


Komentáře