Škodlivý software pro zařízení se systémem Android varuje před krádeží softwaru

Novinky | 01.04.11

Přestože by počítačoví zločinci, kteří se zaměřují na zařízení se systémem Android, mohli využívat škodlivý software k okrádání uživatelů o peníze, věnují se i osvětě a vzdělávání uživatelů.

Přestože by počítačoví zločinci, kteří se zaměřují na zařízení se systémem Android, mohli využívat škodlivý software k okrádání uživatelů o peníze, věnují se i osvětě a vzdělávání uživatelů. S novinkou podle týmu Norton společnosti Symantec přišli tvůrci kódu Android.Walkinwat, kteří varují uživatele před stahováním pirátského softwaru.

Stejně jako většina ostatních hrozeb zaměřených na zařízení se systémem Android i škodlivý kód Android.Walkinwat se tváří jako legitimní aplikace (v tomto případě nazvaná "Walk and Text"). Avšak namísto očekávaných funkcí se hrozba snaží získat citlivá data z telefonu (jméno, telefonní číslo, IMEI atd.), která následně odesílá na externí server. Poté je uživatel informován o tom, že si stáhl pirátskou verzi aplikace. Navíc aplikace rozešle na všechny kontakty ze seznamu textovou zprávu s následujícím textem: "Ahoj, právě jsem z internetu stáhl pirátskou aplikaci "Walk and Text" pro Android. Jsem hloupý a stálo mě to pouze 1 dolar. Nekraď jako já!"

Aplikace na závěr vybízí uživatele, ať si překontroluje svůj účet a kupuje z Android Marketu pouze legitimní aplikace. I když to není první případ "digitální spravedlnosti", která využívá rozesílání zpráv s varováním proti pirátství, jde o první případ svého druhu mezi mobilními hrozbami.


Komentáře