Google investuje 5 milionů dolarů na podporu inovací v digitální žurnalistice

Novinky | 31.10.10

Thomas A. Edison: „Bez experimentu není pokroku. Když člověk přestane experimentovat, vrací se zpět.”

Google startuje nový grantový program pro novináře z celého světa. Grant ve výši 5 milionů amerických dolarů věnuje neziskovým organizacím, které rozvíjejí a vytvářejí nové přístupy k žurnalistice v digitálním věku. Cílem Googlu je pomoci tvůrcům zpravodajství bez ohledu na jejich velikost, aby tak mohli posunout digitální zpravodajství vpřed.

Grant ve výši 2 milionů amerických dolarů Google poskytne Nadaci Johna S. a Jamese L. Knightových, která se může pochlubit řadou programů podporujících inovaci v žurnalistice. Z poskytnuté sumy bude vyhrazen 1 milion dolarů na granty ze Spojených států, druhý milion bude vyčleněn na program Knight News Challenge.

Tento program přijímá grantové návrhy z celého světa, přičemž nejzazší termín pro podání přihlášek je 1. prosinec 2010. Program Knight News Challenge běží již pátým rokem a v minulosti podpořil projekty, jako je například DocumentCloud, jenž usiluje o zpřístupnění investigativního novinářského materiálu na internetu, kde bude volně přístupný všem.

Google se chce silněji angažovat a vytvořit podmínky pro jakoukoli zemi, proto zbylé 3 miliony dolarů věnujeme na žurnalistické projekty i v dalších zemích, a to prostřednictvím podobných partnerství. Podrobnější detaily budou oznámeny počátkem příštího roku.


Komentáře