První schémata karty nVidia GT200

Hardware | 13.05.08

Jak jistě víte, nVidia chystá nový grafický čip nVidia GT200. Karet s ním bychom se měli dočkat za několika měsíců. A co že to pro nás nVidia vlastně chystá?

V první řadě je potřeba říct, že společnosti Cooler Master unikli screenshoty karty z 3D renderovacího programu (Cooler Master pro novou kartu vyvíjí chladič) a z těch je poznat několik vlastností.

V první řadě je to samotný čip, který je, podobně jako dříve G80, ukryt pod heatspreaderem, což by mohlo znamenat obří jádro, stejně jako bylo právě G80 (podle některých zdrojů máme čekat až 500mm2, což je opravdu extrémní číslo a plyne z toho použití nejspíše staršího 65nm procesu).
Nečekanou novinkou je použití staronového NV/IO čipu (opět jsme jej viděli u G80, ale novější G92 jej nemají), který se bude starat o podporu Hybrid SLI a o podporu rozlišení nad 1920x1200. Podle expertů ze zahraničních fór lze také vidět 512bitovou paměťovou sběrnici, což je velký krok dopředu a doufejme, že to ve vysokých rozlišeních opravdu přinese odpovídající výkon (256bitů pro 1920x1200 často nestačí).

Všimněte si také dvou konektorů pro externí napájení (8-pin + 6-pin) či dvojice SLI pro podporu TriSLI. Stále však zůstává řada nezodpovězených otázek například kolem samotného jádra (podpora DirectX 10.1, počet stream procesorů atd.) a doufám, že vás budeme moci opět co nejdříve informovat o této zajímavě vypadající kartě (to stejné platí i o novém čipu ATI RV770).

- - Tomáš Šulc


Komentáře