Hlavní navigace

Excel 2007

1. 9. 2007

Sdílet

Snadno a rychle Nové verze obzvláště aplikací označovaných jako kancelářské jsou nevyčerpatelným tématem pro...


Snadno a rychle

Nové verze obzvláště aplikací označovaných jako kancelářské jsou nevyčerpatelným tématem pro uživatele, distributory, marketing, časopisy a… knižní nakladatele. Grada zpracovává tradičně tuto látku v několika paralelních řadách a tato se bůhvíproč jmenuje tak, jak je uvedeno v podtitulu. Co může útlá příručka popisující jeden z nejpropracovanějších tabulkových programů nabídnout? Pokusme se k brožurce přistoupit z různých pohledů, ve snaze nalézt toho pravého čtenáře. Jako začátečník, který nikdy Excel neviděl, se ihned na počátku dostaneme do tvrdé konfrontace s neúprosnou realitou: pokud nám někdo v zásadě nevysvětlil, k čemu vlastně tabulkový program slouží, budeme sice schopni zopakovat základní postupy, ale přinejmenším dlouhou dobu nebudeme vědět, k čemu jsou – smysl aplikace lze intuitivně odhadnout až po drahné době experimentování.
Buďme na chvíli uživatelem, který ví, co Excel má dělat: pak v knize nalezneme ty nejzákladnější postupy, od otevírání a ukládání souborů přes práci s buňkami po třeba jednoduché grafy. Koncepčně narazíme na tradiční bolest, neboť z jakéhosi důvodu jsou promíchána témata ryze stylistická (třeba vzhled písma, grafické prvky) a částečně či ryze funkční (použití vzorců, podmíněná formátování atd.). V tak propracovaném programu by potenciální uživatel měl získat jasnější konstrukci základních znalostí.
A zkusme ještě pohled jiný: uživatel zná Excel průměrně a naposled třeba pracoval s verzí XP, která mu dobře sloužila. V úvodu se letmo dozví novinky, z nichž ční především grafické a ovládací modifikace, avšak po opuštění jedné z prvních kapitol už nemá naději rozpoznat, co bylo změněno
a co funguje i u starších verzí stejně. Je třeba se tedy převtělit do role, téměř začátečníka. U knihy, která je orientována na začínající či mírně pokročilé uživatele, bychom očekávali jasnější strukturu, výraznější zdůraznění významných faktů a možná i grafické odlišení klíčových znalostí a principů. Patrik Malina

Portrétní fotografie
100 rad a tipů

Nakladatel této knihy utěšeně rozšiřuje řadu publikací určených zájemcům o nejen digitální fotografii, a proto byla jen otázka času, kdy přijde na řadu velmi vděčné téma portrétu. A protože tento přírůstek je hned druhým portrétním počinem v téže ediční řadě po krátké době, nabízí se přinejmenším některé otázky. Než se do nich pustíme, zdůrazněme však jedno: je-li čtenář již zvyklý na výběr kvalitních a dobře vyvedených snímků, i zde tento vysoký standard najde.
Upřímně řečeno, pisatel tohoto sloupku již dlouho neviděl obálku, která vystihovala náplň knihy. Titulní portrét je čímsi mezi vyzývaným, zřejmě reklamním snímkema modelem z vosku či efektním výtvorem v některém z modelovacích programů. Vše dokonale vystihuje atmosféru, na níž v knize narazíte – tvář vyhlazená v editoru až k totálnímu odlidštění, příslušné části dodatečně ukázkově rozostřeny... ano, držíme v ruce publikaci o portrétech dotažených
k technické dokonalosti, plnících bezezbytku svůj účel v duchu líbivosti, prodejnosti či momentálně požadovaného vysoce standardního řemeslného provedení. Nechceme tím říci, že je to špatně – jen jde o upozornění, že kniha nepojednává o portrétu v „umělečtějším“ smyslu slova. Najdeme zde řadu návodů, jak provést technicky vyhovující rodinnou fotografii, módní portrét, svatební fotografii či „modelingový“ záměr. Důraz je kladen na „citová“ a žádaná témata, jako jsou portréty dětí, ale nechybějí klasické ukázky technických fint typu „proti světlu použijte blesk“. Autoři velmi výrazně akcentovali, jak už bylo zmíněno, technická řešení vedoucí ke konkrétním, dobře známým a osvědčeným výsledkům. „Takhle to znáte z magazínu XYZ“, řeklo by se. Krásou nechtěného je pak možná jeden ze sta tipů, jehož jméno je příznačné: „Vytvořte portrét jako umění.“
Kniha je pěkná, technicky kvalitně provedená a plná dobře zvolených a výstižných ukázkových snímků. Móda, rodina, cestování, moderní životní styl, to vše v podobě současného, spotřebního portrétu. Patrik Malina

Mistrovství v MySQL 5
Průvodce webového vývojáře

Ač často proklínaná a zatracovaná, získala si databáze MySQL významnou řadu příznivců, kteří se tradičně v duchu volného vývoje programů léta těší především z webové dokumentace často dost pochybné kvality. Už jen samotný výsledek překotného vývoje programu si jistě knižní shrnutí zasloužil, a v češtině tím spíše. Je určitě dobře, že kniha vůbec vyšla a byla přeložena. Při vzpomínce na dostupný knižní materiál, podle nějž nejmenovaní kolegové autora sloupku tuto problematiku přednášeli, je tento materiál nesmírně cenný přinejmenším z několika důvodů. Zahrnuje řadu změn funkcí programu, které znamenaly pro My SQL první nesmělý vstup do opravdového světa databází. Dále obsahuje nezanedbatelnou část, popisující správu za použití různých graficky orientovaných nástrojů, což dnes již představuje opravdu plnohodnotnou součást každodenní práce. A nakonec, titul je koncipován jako výuka práce nikoliv jen s konkrétní softwarovou implementací, ale s databází jako systémem správy dat.
Autor se do problému pustil zeširoka a pokusil se postihnout prakticky vše, od podstaty databázového návrhu až po aplikace za využití různých běhových prostředí a programovacích jazyků. Od podstaty relačních databází přes zcela konkrétní pravidla číslovaní verzí MySQL až třeba po nasazení s platformou .NET.
Tvůrci takto rozpracované knihy nelze mít za zlé, že svou platformu miluje a mírně jí straní – ovšem klobouk dolů, v úvodních kapitolách vyjmenovává i její slabiny, nedořešené problémy, koncepční nedostatečnosti či stávající komplikace. Seriózně se snaží ukázat co možná nejvíce možností, které máte k dispozici, a zdržuje se zbytečných, neseriózních tvrzení typu: „MySQL je určitě lepší než ten a ten komerční produkt...“ Nestraní Linuxu, ale bere Windows jako realitu – což u znalců z „branže“ nebývá vždy zvykem. Pokud s MySQL seriózně pracujete a nemáte již knihu v angličtině od Apressu, není o čem přemýšlet.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku